Så här skulle jag göra om jag fått ett fästingbett

Att hitta en fästing på sig själv är så obehagligt. Nu när vi vet mer om fästingburna sjukdomar, skapar det än mer oro. Vi läser om köttallergin alfa-gal-syndrom och infektioner såsom bartonella och babesia kopplade till borrelia som vi tidigare inte visste om. Jag försöker hantera oron för att få fästingburen infektion igen genom att vara lite bättre förberedd.

I det här inlägget hittar du recept för att hålla fästingar på avstånd, idéer om hur du hanterar ett bett, min bästa litteratur och lite tankar om fästingburna infektioner i ett större perspektiv.  

På somrarna är jag i Östergötland och där finns mycket fästingar. Jag vaccinerar mig och jag skulle gå till läkaren direkt om jag skulle få olika symptom efter ett fästingbett. Som ni vet älskar jag örter och använder örter och kosttillskott dagligen och om jag skulle få ett fästingbett skulle jag preppa direkt. 

Det bästa är att inte locka dem till sig. Jag tycker att vissa örter hjälper att hålla fästingarna borta. Inget jag kan svära på, men vi har fått färre ovälkomna påhälsningar fast vi är mitt i fästingriket sedan vi började använda denna ört. 

Rölleka-spray

Jag hinner sällan preppa denna tid på året. Därför gör jag enklaste sprayen av rölleka. Om jag hade mer tid skulle jag göra salva och använda fler örter. Men detta är quick-fix good enough, som jag gör med minimal arbetsinsats. 

Så här gör jag:

Jag plockar rölleka, kokar upp 1 liter vatten och slår över röllekan som jag har klippt ner i mindre bitar. Jag låter detta dra över natten till en kraftig infusion. Om jag behöver filtrera infusionen kan jag ta en tygduk och sila den. Häller upp på en sprayflaska. Vi sprayar oss innan vi går ut, sprayar lakanen osv. Detta spray håller inte så länge, så jag gör om den då och då över sommaren. 

Sprayflaska med eteriska oljor (nejlika, citrongräs och tea tree)

Ett annat snabbt sätt att skrämma bort kryp är att blanda vatten, lite alkohol och kraftfulla eteriska oljor. Jag har jättesvårt för citronella och kan nästan inte ha med den i en blandning. Istället föredrar jag Citrongräs eller Citron. Droppar av nejlika är mycket kraftfullt och doftar starkt. Tea tree skulle jag också lägga till.

Så här gör jag:
 
Ta 80% vatten, 20% alkohol för att stabilisera blandningen. Droppa i dina eteriska oljor, t ex 30 droppar Citrongräs, 15 droppar Nejlika och 15 droppar Tea tree. Jag höftar lite här, men tänker att du får utgå från hur stor din sprayflaska är. Ju större sprayflaska ju mer eterisk olja. Jag brukar ha sprayflaskan ståendes i farstun, så att jag lättare kommer ihåg att spraya på kläderna på vägen ut i det gröna. 

Obs eteriska oljor kan irritera känslig hud, därför sprayar jag framför allt på kläderna. 

Kokosolja

Många vittnar om att kokosfett på hundar hjälper att hålla krypen borta. Jag tänkte testa det i sommar, smörja mig och vovven dagligen med kokosfett. Kanske kan det hjälpa! Jag ska testa att droppa i ett par droppar eterisk olja av lavendel och rosmarin. 

Vitlök

Det här husmorstipset hör jag om och om igen. Vitlök gör att man blir mindre attraktiv, det vet vi ju om. En del säger att det kan funka mot t ex mygg också. Värt att prova! Jag har försökt under perioder men märker att jag får vissa oönskade bieffekter (inte bara dålig andedräkt :-)). Här är ett recept på vitlökselixir

Om jag fick ett fästingbett skulle jag göra följande: 

Echinacea invärtes och utvärtes

Jag har alltid Echinacea-tinktur hemma. En riktigt bra tinktur ger en liten brännande känsla och vibration på tungan när du tar en droppe. Jag skulle direkt ta 5-10 droppar av Echinacea 2 - 3 gånger om dagen en hel vecka. 

Rengöra området för fästingbettet 

Jag skulle droppa något starkt på området för bettet flera gånger om dagen, exempelvis Echinacea, silvervatten eller Golden seal (Kanadensisk gulrot). Jag har alltid dessa hemma och du kan enkelt få tag på någon av dem och ha tillgängligt hemma. 

Fästingbett kan klia ett bra tag efter att du har plockat bort fästingen. Jag skulle rengöra området en veckas tid. 

Homeopatiskt stöd med Ledum

Förra sommaren började jag för första gången använda det homeopatiska preparatet Ledum palustre. Om jag skulle få ett fästingbett så skulle jag direkt ta detta preparat en till två gånger om dagen i 3-5 dagar. 

Ledum palustre är det latinska namnet för Skvattram. Du ser växten på bilden och säkert har du känt dess förtrollande doft när du är vid myrmarker. Obs, själva växten Skvattram ska bara användas utvärtes. Den har använts som myggmedel och kan förmodligen verka avskräckande för fästingar också. 

Jag vill alltid känna att jag gör så gott jag kan. Och med dessa enkla steg känner jag att jag har en förberedelse för mig och min familj under sommaren. Mindre oro och mer njutning. 

Hur hanterar du fästingbett?

Litteratur

I takt med att vi lär oss mer om fästingar, så kommer det också ut bättre litteratur om fästingar, borrelia / lyme och andra infektioner. I vintras läste jag den mycket pedagogiska boken Recovery from Lyme Disease av Daniel A. Kinderlehrer MD. Denna läkare använder antibiotika och alternativa metoder för att hantera kroniska infektioner till följd av fästingbett. Han beskriver ingående borrelia, encefalit, babesia och bartonella, mm och går igenom metoder, labbtester och olika typer av antibiotika och dess effekter. Rekommenderar starkt denna bok för dig som vill fördjupa dig.

Min absoluta favoritherbalist Stephen Buhner, som inte längre är med oss, har skrivit boken Healing Lyme. Stephen Buhner ger ett par mycket omtyckta recept i denna bok, som används världen över. Recepten innehåller framför allt parkslide och Cat claw. Tyvärr tycker jag att boken är lite rörig. Också att den skrämmer upp lite onödigt mycket, i alla fall mig :-). Men bortsett från dessa aspekter, så är den här boken ett unikum och ett måste om du vill veta mer om borrelia och andra infektioner. 

Det större perspektivet

Ju mer jag fördjupar mig i fästingar och fästingburna infektioner, desto mer börjar jag fundera över vår tid, människans hälsa och planetens hälsa.

Fästingar är förstås inget nytt. Men att fästingburna infektioner har ökat på många håll väcker större frågor. Hur påverkar ett förändrat klimat djur, växter, mikroorganismer och människor? Vad händer när ekosystem förändras, vintrarna blir mildare och balansen i naturen rubbas?

Vi behöver skydda oss här och nu. Vi behöver kunskap, verktyg och sätt att stärka vår motståndskraft. Men samtidigt behöver vi våga ställa de större frågorna.

Om ökningen av fästingburna sjukdomar är ett symptom, vad är då orsaken? Och hur skapar vi ett samhälle som inte bara behandlar konsekvenserna, utan också tar hand om det ekologiska sammanhanget? 

Ju mer jag lär mig om fästingar, desto mindre framstår de som ett isolerat problem. Det är mer som en påminnelse om att människans hälsa aldrig kan skiljas från naturens.

Kanske vill fästingen påminna oss om något vi gärna glömmer ... att vi inte står utanför naturen och betraktar den. Vi är en del av den. När klimat, landskap och ekosystem förändras, förändras också villkoren för vår egen hälsa.

Vad tänker du när du läser detta?

Tillbaka till blogg

Lämna en kommentar

Notera att kommentarer behöver godkännas innan de publiceras.