Att leva holistiskt är för oss att hitta enkelheten i vardagen. I enkelheten finns det rena och det sköna. Som i att göra sin egen dashibuljong till misosoppan.
Vi gör ofta dashibuljong då vi får en chans att integrera alger i matlagningen. Det är inte alltid så lätt, tycker vi, att hitta naturliga sätt att tillföra alger i vardagen. Men med hjälp av dashi på kombualg som är basen i misosoppan är det klockrent. Enkelt och gott.
I vårt recept på dashibuljong använder vi en kombualg och en nypa bonito-flingor (torkad fisk). Vi tar en liter kallt vatten och låter algen dra i vattnet över natten. På morgonen har vi i bonito-flingorna och låter buljongen nästan koka upp. Vi silar av och smaksätter med eko misopasta (nästa gång testar vi att göra egen misopasta, men ett steg i taget). Smaksätt utifrån tycke och smak. Vi tycker särskilt om miso på råris. Lite starkare och saltare i smaken än andra.
I glaset på bilden har vi hiziki-alger. Slå på miso-soppan i glaset och njut.
I Japan är det en kärlekshandling att tillreda miso till sin käresta. Så det är en riktig kärlekssoppa.
